Wydarzenia ostatnich lat, począwszy od ataków z 11 września 2001 na Stany Zjednoczone Ameryki, a później konflikty na Bliskim Wschodzie oraz konflikt afgański, a w tym konieczność ochrony obozów wojskowych, konwojów i patroli, oraz kolejne akty terrorystyczne w Madrycie i Londynie przyspieszyły rozwój systemów ochrony infrastruktury krytycznej zarówno w zakresie technologii czujników, modernizacji systemów i poglądów dotyczących organizacji skutecznej ochrony dostosowanej do również rosnących możliwości i umiejętności grup terrorystycznych i przestępczych.

Texel w odpowiedzi na rozwój grup terrorystycznych proponuje system oparty na module inteligentnej elektronicznej analizy zdarzeń. Platforma Integracyjna TDS (Total Direct Security) pracuje nadrzędnie nad wszystkimi urządzeniami chroniącymi dany obiekt. Zaprogramowana aplikacja beznamiętnie i bezemocjonalnie analizuje zdarzenia. W sytuacji wykrycia niebezpieczeństwa włącza niezbędne powiadomienia oraz alerty, a następnie podejmuje odpowiednie działania i akcje w czasie rzeczywistym.

Rozwiązania TDS integrują działanie systemów bezpieczeństwa wykorzystujących różne technologie i mających różne funkcje w chronionym obiekcie, nie zmieniając przy tym ich pierwotnych funkcji. Każdy z systemów pracuje autonomicznie, a TDS jedynie ułatwia i usprawnia ich obsługę. Poszczególne systemy działają niezależnie i awaria jednego z nich nie wpływa na pracę innego. Również ewentualna awaria serwera z oprogramowaniem TDS nie wpływa na pracę autonomicznych systemów.

Oprogramowanie Systemu TDS doskonale sprawdza się zarówno w małych, jak i w rozległych obiektach. Przykładowo, może być stosowany do integracji systemów zabezpieczających w budynkach administracji państwowej, wojskowej, użyteczności publicznej, czy w dużych kompleksach przemysłowych infrastruktury krytycznej.